מסרו לעמ"ך  - בפורטל חדר מורים
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:

 שלח

  שיעור רביעי - מתחייב אני!                  

דף הבית >> שיעורים >> פרק א' >> שיעור רביעי - מתחייב אני!

שיעור 4 עומד להתחיל, ובסופו ממתינה התחייבות – השיעורים הקודמים הראו לנו איך היה העולם המאוחד לפני הפירוד בגן העדן ומה תפקידם של חסרונות ומגרעות האדם ביצירת סדר מחודש על ברכי התוהו ובוהו שממנו נברא העולם. הבינה והמודעות העצמית החדשה שניתנו לאדם בעת אכילת פרי עץ הדעת נתבררו כיסודות תהליך הבריאה היומיומית המחודשת. האם אתם מחויבים לתהליך?

מסע ארוך או משא כבד?

המסע שאנו עושים פה נמצא כרגע בהתהוות – בסופו נצא מעבדות לחירות, משיעבוד הנפש להרגלי העבר שלא משרתים אותנו יותר לחופש שבבחירה החופשית של כל אספקט בחיינו. ועל כן עלינו לברר עם עצמנו האם אנחנו מחוייבים לתהליך הזה? לבדוק עמוק פנימה האם אנחנו בשלים לצאת למסע – ולנטל המשא שבא איתו?

ניצני הבירור, החפירה והספק העצמי נטועים עמוק בתוכנו, נצר לספקות ולתהפוכות הנפש של אברהם אבינו. מחויבותו לתהליך, והיותו האדם הראשון שניסה לעשות תיקון על ידי בירור ובחינת עומק אמונתו, טבועה עמוק בדמינו. הוא היה ה'אב טיפוס' – הראשון שניסה לטפס במעלה הסולם ולהתרחק מנקודת השפל אליה הגיע אדם הראשון, היא שורש החטא והפירוד.

התחייבות, מחויבות ומה שבינהם

סימני הדרך טבועים אם כך בדמנו, בשורשי הווייתנו. מסענו לתיקון הנפש ואיחוי שברי התוהו ובוהו של עולמנו המופרד התחיל כבר במילים 'לך לך' שאמר ה' לאברהם – וזוהי קריאה לכל ההולכים בדרכו לברור ולהוציא כל יום מחדש, כל שעה, את העשבים השוטים מגינת חיינו ולשתול במקומם זרעים חדשים. המחויבות היא לתהליך סיזיפי וקדוש – וההתחייבות היא שבסוף נגיע לארץ המובטחת, לעולם מתוקן, שלם ומאוחד. קודם כל עולמנו האישי, ומשם השמיים הם הגבול.

 

שאל את עצמך:

האם יש תכלית לתהליך הבירור העצמי האינסופי?

האם לדעתך זהו תהליך שיועיל לך ולסובבים אותך?

האם הקושי של תהליך המסע מרתיע אותך – או דווקא מדרבן אותך?

עבודה מעשית: 
ציין 3 הרגלים או תכונות שלך שאינן מייצגות אותך ואת האני האמיתי שלך.
מדוע אתה משלים איתן? קבע פרק זמן בו תלמד עליהן ועל ההשפעות שלהן עליך ועל הקרובים שלך - ונסה לשנותם ב-3 מעשים שמייצגים את מי שאתה באמת.  

בהצלחה! 

 
 

לייבסיטי - בניית אתרים