מסרו לעמ"ך  - בפורטל חדר מורים
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:

 שלח

  שיעור שישי - צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות?                  

דף הבית >> שיעורים >> פרק א' >> שיעור שישי - צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות?
שיעור 6, אשר בפתחו אנו עומדים, הוא בבחינת ה"ארץ המובטחת" – 5 השיעורים שהביאו אותנו עד הלום הוציאו אותנו מעבדות החומר לגאולת הרוח ושמו אותנו בעמדת זינוק מצוינת להשלמה מלאה של עבודת הקודש החדשה/ישנה שלנו – היכרותנו המחודשת עם עצמנו, עם עמנו ועם אלוהינו.

צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות?

היציאה מעבדות החומר לגאולת הרוח מלווה בשלושה שלבים, שלושת ה"ה": הכנעה – כמו שבני ישראל נכנעו לכוחות גדולים מהם שפתחו בפניהם את ים סוף ומשו אותם מהעבדות, כך אנו מוסרים את הווייתנו בהכנעה, תוך כדי אמונה שלמה, לכוחות גדולים וחזקים מאיתנו שיעזרו לנו בתיקון נפשנו.
לאחר ההכנעה מגיעה שלב ההבדלה, בו אנו נכנסים לתקופת מעבר של הבדלה ושימת לב להבדל בין עיקר לתפל, בין רוח לחומר, בין נפש לגוף, בין יחיד לעם. תהליך זה מתרחש בד בבד עם המשך תקופת הנדודים, נדודים בין סגנון החיים הקודם לחדש, בין מדבר חוסר המודעות לגן העדן של ההוויה השלמה.
שלב ההמתקה יסיים את התהליך – בני ישראל הגיעו לארץ המובטחת וזכו בארץ זבת חלב ודבש, וכך גם אנו מובטחים להגיע לנחלתנו הפנימית, כיחידים וכעם, עם השלמה מוחלטת עם עצמנו ומי שאנחנו, ועם היכולת להשפיע ולהיות חלק מודע מתהליך הבריאה היומיומי.

קול קורא לנדוד לנדוד

כאשר בני ישראל הגיעו אל הארץ המובטחת הם גילו שכל בארות המים של אברהם אבינו נסתמו בחול וחומר, ממש כמו שהם עצמם היו סתומים בהמון חומר, ללא מקום כמעט לרוח. עבודתנו כיום כמוה כעבודתם – בני האדם בכלל, ועם ישראל בפרט, מלאים בחומר וחסרים ברוח ועלינו לפתוח את הסתימות ולהחליף ארצי באלוהי. הנדודים הפנימיים של נפשנו לא יפסקו ואנו לא נצליח להגיע לנחלתנו האישית והכללית אם לא נפתח את בארות הנפש, נוציא את החומר הסותם ונמלא את נפשנו בשאר רוח, חלב ודבש.

תחשבו על זה בבית

תהליך הנדודים (העצמי, הקולקטיבי, הפיזי, הנפשי) הוא קונספט מאוד מושרש בתרבות ובמורשת היהודית – איך זה בא לידי ביטוי בחייכם? האם אתם מרגישים מושפעים מהנרטיב העתיק הזה בחיי היומיום? אם כן, איך אתם מתמודדים עם זה? אם לא, האם אתם מרגישים שחסרה לכם קצת רוח נדודים, או את היכולת לבטא אותה בחייכם?


שאלו את עצמכם

באיזה שלב אתם במסע? האם במקומות שונים בחיים אתם נמצאים בשלב שונה במסע?
איך מתבטא שלב ההכנעה בחייכם, אם בכלל?
האם קל לכם להבדיל בחייכם בין עיקר לתפל? מתי יותר ומתי פחות?
האם הגעה לשלב ההמתקה נראית לכם אפשרית, או שעצם הניסיון להגיע לשם מספק אתכם?

לייבסיטי - בניית אתרים