מסרו לעמ"ך  - בפורטל חדר מורים
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:

 שלח

  שיעור שני - ההשגחה                  

דף הבית >> שיעורים >> פרק ב' >> שיעור שני - ההשגחה
השיעור הקודם, בליווי גלוית "אדם" הנעדר את אברי הראייה וזקוק לרועה/רואה שינחה וידריך אותו, היווה את הגשר והקשר בין קומת האדם השלמה למ"ב המסעות אשר עליו להשלים ביחידת חייו.
השיעור הנוכחי ילווה בגלוית "השגחה" ויתמקד בהיבטים השונים של השגחה אלוהית, רעיית  אנשים והשגחה עליהם – כמו גם השגחה והכוונה אל היעוד וקריאת המפה האלוהית בארץ.

כמו ש... אתה יודע

את פרק המסעות הקודם הלכנו בעקבות, ובליווי צמוד, של אברהם אבינו, בצאתו את בית אבא, את מולדתו ואת ארצו אל עבר 'הארץ אשר אראך'.
אברהם, יצחק ויעקב לא זכו לראות את פני ההשגחה האלוהית, אלא רק סימנים, אותות ומופתים שלה, כנאמר 'בשמי לא נודעתי להם'.
משה, ש'בתמונת השם הביט',  נועד להיות הרועה והמוביל את בני ישראל במסעותיהם ממדבר אל נחלה, מעבדות לחירות ומעבודת אלילים ללימוד האלוהים – והאל נגלה אליו בשם ההוויה 'אהיה אשר אהיה' שמהווה הבטחה שבכל מקום בו יבחר עם ישראל לראות את השם שם הוא יהיה, כמו גם הבטחת המחויבות של השם לעם ישראל לא על סמך מעשיו בהווה כי אם על בסיס האפשרויות הגלומות בו בעתיד.

                           

מזל טוב וסימן טוב

משה, שנולד בסימן 5 קווי האור המקבילים ל-5 חומשי תורה, שהם סגולות שמעל טבע האדם (ומופיעים גם בגלויה), לווה בהשגחה עליונה צמודה מרגע לידתו ועד פגישתו עם ההשגחה פנים אל פנים והורדת לוחות הברית לעם ישראל.
משה התינוק, בדרכו לממש את ייעודו לעשות תיקון, הוצפן בתיבה עשויה מחומר. אמו שלחה את תיבתו על פני היאור כנגד כל הסיכויים – היאור היווה מקור של מוות לבני ישראל, אך בהולכה נגד הזרם באמונה שלמה הביא היאור רק חיים וגאולה לאימו של משה ולכל עם ישראל. התיבה ריחפה על פני היאור כמו רוח השם, החומרים הארציים מהם היא עשויה המחברים את משה אל האדמה והשורשים מהם הוא בא משתלבים בשלמות עם האמונה וההשגחה עליונה שליוותה את משה לכל אורך הדרך – עד שראה את האור ורעה את העם...

מבט מלמעלה

הרצון האלוהי שמלווה אותנו בפרק זה הוא שה' קובע את האירועים – והאדם בוחר את דרך וצורת התנהגותו בהם. מימוש ההשגחה לא יבוא מלמעלה אם לא נראה רצון אמונה כנה למטה. עין ההשגחה, כמו שמובעת בגלויה, נמצאת ברקע כל האירועים, מלווה ורואה הכל –כמו משפך לשפע המומטר מלמעלה על העם למטה, מעניק לכל אחד ואחת בדיוק את שצריך הוא בעיתו בכדי לממש את ייעודו דרך התיקון  האישי - המצטרף לתיקון הקולקטיבי.

שאל את עצמך

כל אחד מאיתנו מרגיש, או משמש בפועל, כמשגיח על משהו/מישהו אחר כמעט בכל שלב של חיינו הבוגרים. קח יום בחייך ובדוק עמוק בפנים איזה סוג של משגיח אתה על ילדיך/הוריך/בן/ת הזוג/חית המחמד – האם אתה משגיח שנותן כיוון כללי למושגח ונותן לו להתקדם לפי רצונו, או משגיח שמצווה (במילים ומעשים) על המושגח להתקדם בכיוון שבחרת לו, ללא שום אפשרות של סטייה/עיכוב/שינוי בדרך? נסה לשבוע אחד להיות משגיח מהסוג שאתה לא – ותבדוק בסוף השבוע מה מרגיש לך יותר טבעי.
לייבסיטי - בניית אתרים