מסרו לעמ"ך  - בפורטל חדר מורים
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:

 שלח

  שיעור שני - טיימינג זה הכל בחיים                  

דף הבית >> שיעורים >> פרק א' >> שיעור שני - טיימינג זה הכל בחיים

השיעור הראשון עסק בעולם המאוחד, זה שהתקיים לפני רגע הפרידה מגן עדן, ומהחיים עם האלוהות וכחלק ממנה.

השיעור השני יעסוק בהבנה וסידור מחדש של אבני התוהו ובוהו מהם מורכב עולמו של האדם. יחד נבין את ההשפעה שלהם על תהליך הבריאה המחודש של העולם הסובב אותו ונלמד כלים ליישם אותם ביומיום.

 

כזכור לך, שיטת מסרו לעמ"ך יוצרת קשר עמוק ובלתי אמצעי בין התורה והדמויות המוזכרות בה ובין חיינו כיום. הקשר הזה, הוא שיוצר אצלנו את היכולת ליהנות מחוכמה גנוזה ולהתעצם. לעיתים מתוך חוויה קודמת ולעיתים יש מאין. 

סיפור הבריאה התנ"כי הוא דוגמה נהדרת ליצירת יש מאין – הארץ, האדמה וכל אשר בהם נבראו על ידי האלוהים מתוך התוהו ובוהו ששרר בעולם. האדם, לאחר בריאתו בצלמו ובדמותו של ה' מוזמן לעשות בדיוק כך – להחריב את עולמו ולברוא אותו מחדש, טוב יותר ומתוקן. על בסיס הכאוס והשברים -ההתפתחות עוברת דרך התיקון והעשייה. האם אפשר לברוא עולם טוב יותר מזה שנוצר עבורנו בידי בורא עולם...? הבה ונראה: 

                                                     

האדם הוא עולם ומלואו

העולם נברא על חסרונותיו, על מנת שהאדם 'יעשה' גם הוא ויקח חלק בבריאה. האדם, שהוא בעצם העולם בזעיר אנפין, נברא גם הוא על בסיס התוהו ובוהו –  הלא הם חסרונותיו. סיפור הנחש ופרי עץ הדעת מהווים את הדוגמה לאותם חסרונות ופגמים בהוויית האדם המושלם שנוצר יש מאין. פה מונחת תשתית ההבנה שרק דרך היכרות והשלמה עם אותם חסרונות, המהווים חלק בלתי נפרד מ'קומת האדם השלמה', יכול האדם להתחיל בהיכרות עמוקה ומלאה עם העולם שבו הוא מתקיים – ולברוא אותו מחדש. מה שנקרא: לעשות תיקון. 

בראשית ברא... האדם?

תהליך הבריאה האנושי, על בסיס הדוגמה האלוהית של בריאת העולם, הוא תהליך מעגלי שאינו נגמר לעולם. ההכרה וההשלמה עם אבני התוהו ובוהו, שהם חסרונות האדם, הם הדרך היחידה בה יתוודע האדם למלוא קומתו – ואחר כך גם למלוא קומת העולם מסביבו.

חסרונות האדם הם התשתית לבריאה יומיומית מחודשת ומתוקנת – הם הכלים בעזרתם הוא יכול מידי יום, מידי שעה, להחריב את מה שישן ולא מייצג את מי שהוא, ולברוא את עצמו מחדש. על ידי ההבחנה בין אור לחושך, בין ישן לחדש, בין שמיים וארץ – יכיר האדם את מרכיבי עולמו, יתקן דרכיו, וימשיך הלאה במעשה הבריאה.

כל חיינו אנו שומעים את צמד המילים "תיקון עצמי" לעיתים מבלי לדעת את המשמעות האמיתית של הדברים או מבלי להפנים את העובדה שבאמת מדובר בתהליך אפשרי!  ובכן זה אפשרי וזה קורה ממש עכשיו.

 

עבודה מעשית
 
גירוש האדם מגן העדן וההפרדה מהאלוהות, והפיכתו לשותף בתהליך הבריאה, השאירו חותם בנפשו לנצח נצחים. האם אתה מזהה את החותם האישי שלך בנפשך.
 
 
שאל את עצמך
 
האם משבר הוא פתח לצמיחה?
 
האם יש מעגליות בתהליך
הבריאה – החרבה - בנייה מחדש, בחייך?
 
האם יש בך את הכוח להחריב וגם לבנות מחדש?

לייבסיטי - בניית אתרים